Ebeveynlik

Bebekler Adını Ne Zaman Tanır?

Etkileşimli Bebeğiniz

Bebeklerin etraflarındaki dünyaya tepki vermeye başlaması uzun sürmez. Neredeyse en başından annelerinin ya da babalarının sesine yönelecekler ve gülen yüzlere gülümseyecekler. Ve bu bazen varsayımlara yol açar.

Ebeveynler, bebeklerinin adlarına dört ay gibi kısa bir sürede yanıt verdiğini düşünebilirler, ancak muhtemelen durum böyle değildir. Tanıdık ve rahatlatıcı bir varlığa dikkat etmeleri daha olasıdır. Ama bu da iyi! Bu, işitme duyularının iyi çalıştığının, kas kontrolü sergilediklerinin ve size bir bağ kurduklarının bir işaretidir. Sıcak ve belirsiz duygusal getiriyi içinize çekin!REKLAMCILIK

Bununla birlikte, tipik olarak, bir bebek doğduktan yaklaşık altı ay sonrasına kadar isimlerini tanımayacaktır. Bu önemli bir dönüm noktası ve uygun gelişimin erken bir göstergesidir – bebeğinizin ayrılık ve bağımsızlık için çalışmaya başladığının bir işaretidir. Ve bu niteliklerin hiçbiri dört ya da beşe kadar tam olarak gerçekleşmeyecek olsa da, bebeğin sizin ve onların ayrı varlıklar olduğunu anlama süreci bu ilk aylarda kök salıyor. 

Bebeğinizin Adını Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Beş ila dokuz ay arasında bebeğiniz sadece sesinize cevap vermek yerine ismine cevap vermeye başlayacaktır. Adlarını tekrar tekrar kullanmak, hazır olduklarında bu yeteneği kazanmalarına ve güçlendirmelerine yardımcı olmanın etkili bir yolu olma eğilimindedir.  

Sevecen bir ses tonu, sıcak yüz ifadeleri ve takma ad kullanmaktan kaçınmak, bebeğinizin adını kendi adlarıyla ilişkilendirmesine yardımcı olurken, sizi sevgi ve güvenlikle ilişkilendirmesine yardımcı olur. Bebek bezi değiştirme, besleme ve oyun zamanı gibi günlük ebeveynlik aktivitelerinde bebeğinize adıyla hitap ederken yolunuzu konuşmak, hem nesneye özgüllüğü hem de genel dil edinimini teşvik edecektir.

Ya Bebeğim İsmine Cevap Vermezse?

Bebeğiniz dokuz aylıkken ismine yanıt vermiyorsa, nasıl iletişim kurduklarına dikkat edin ve bir yıllık kontrolleri sırasında bunu sağlık uzmanınızla görüşün. Eğitimli bir profesyonel tarafından uygulanan basit bir isme yanıt testi, olası gelişim bozukluklarını belirlemek ve tedavi etmek için etkili bir araçtır.  REKLAMCILIK

University of Odyoloji ve Konuşma-Dil Bilimleri Yardımcı Doçent Dr. Caitlin Raaz, “Konuşma ve dil açısından bakıldığında, ad tanıma sorunları, alıcı dil sorunlarının yanı sıra sosyal iletişim becerilerinde bir gecikmenin işareti olabilir” diyor. Kuzey Colorado. Ancak iyi haber şu ki, çeşitli müdahaleler var.

Dr. Raaz, “Erken müdahale modellerinin çoğu ebeveyn/aile merkezlidir” diyor. “Bu, terapistin öncelikle ebeveynle birlikte çalıştığı, çocuğun terapisti olarak hareket edebilmeleri için eğitim ve destek sağladığı anlamına gelir. Bu model son derece etkili olabilir çünkü ebeveyn, çocuğun ilk ve en önemli öğretmenidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu