Ebeveynlik

Çocuklar Ne Zaman Okumayı Öğrenir ve Ebeveynler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çocuklar Fiziksel Olarak Ne Zaman Okumaya Başlayabilir?

Okumak sadece zihinsel bir uygulama değil, aynı zamanda fiziksel bir uygulamadır. İyi bir kitap seansından sonra “yorgun gözleri” olan herkes bununla konuşabilir. Bu nedenle ebeveynler, başarılı bir okuma için çocuğun hareket etme ve gözlerini koordine etme yeteneğini akıllarında tutmaları iyi olur.

4D Vision’ın kurucusu ve davranışsal optometrist Dr. Juanita Collier , “Kızlar için 7 buçuk, erkekler için 8 yaşından önce, beyin okuma için gerekli kaslar üzerinde tam olarak kontrol geliştirmedi” diye açıklıyor. Jimnastik.

Bu nedenle, o yaşa kadar çocuklar harflere odaklanma, gözlerini kelimeden kelimeye hareket ettirme veya metnin bir sonraki satırına geçmek için geri dönüş taraması yapma yetenekleriyle mücadele edebilirler. Bu fiziksel beceriler az gelişmiş olduğunda, çocuklar telafi etmenin yollarını yaratacaktır. Collier, “Daha erken okumayı öğrenmenin, genellikle zayıf gelişmiş göz kas koordinasyonunu sağlamlaştırmaya yol açtığını görüyoruz” diyor. “Çocuk, bu becerilerin fiziksel gelişimi yerine tazminatlarını daha da eğitiyor.”REKLAMCILIK

Bununla birlikte Collier, çocukların okuma için gerekli olan oküler gücü ve çevikliği geliştirmenin yolları olduğunu belirtiyor. Top sporları yapmak, bisiklete binmek ve sadece dışarı çıkmak gibi aktiviteler, beyin-vücut koordinasyonu ve derinlik algısı gibi önemli okuma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Çocuklar Okumayı Ne Zaman Öğrenir?

Kelimeleri fonetik olarak seslendirebilmek ile gerçek okuma arasında bir ayrım yapmak önemlidir. Biri sesleri bir araya getirmeyi, diğeri ise kavramayı gerektirir – kelimelerin neyi temsil ettiğini biraz anlamayı. Çoğu çocuk için, bu kavrama yeteneği genellikle 6 ila 9 yaşları arasında, birinci sınıf civarında gelişir.

Niagara Üniversitesi Dekanı ve Eğitim Profesörü Dr. Chandra J. Foote , birçok ülke ve kültürde okuma eğitiminin 8 veya 9 yaşına kadar başlamadığını ve çocukların birkaç ay içinde öğrendiğini söylüyor . Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ebeveynlerin, çocuklarının okumayı öğrenmesi konusunda çok daha endişeli göründüğünü belirtiyor. “Ebeveynler, çocuklarının geride kalmamasını sağlamak için uygulama ve program satın alma konusunda kendilerini baskı altında hissediyorlar.”

Ancak Foote, okumayı istemenin erken yaşta okuyabilmekten daha önemli olduğunu belirtiyor. Yine de, ebeveynlerin, kitapların yanında kitap bulundurarak ve onlara yüksek sesle okuyarak bu okuma sevgisini teşvik edebileceğini söylüyor. Foote, çocukların kitaplara alışmalarına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda ebeveynleri ile birlikte bu özel zamanı geçirerek okumaya karşı duygusal bir bağ geliştirdiklerini söylüyor.REKLAMCILIK

Çocuklar Okumayı Nasıl Öğrenir?

Öğretmen, eğitim danışmanı ve müfredat geliştiricisi Kristie Shelley’e göre çocuklar en iyi okumayı fonemik ve fonolojik farkındalığın bir kombinasyonu yoluyla öğrenirler . Bunun anlamı, çocukların belirli harflerin belirli sesleri çıkardığını ve bu sesler bir araya getirildiğinde kelimeler oluşturduğunu anlamalarıdır.

Shelley, “Birçok ebeveyn, küçük çocukları ABC’yi öğrenir ve onlara okurlarsa bunun yeterli olacağına inanır, ancak ne yazık ki durum böyle değil” diyor. “Okumadaki ulusal istatistiklerimiz bunu gösteriyor. ABD’de 4. sınıf öğrencilerinin %65’e yakını bir sınıf düzeyi okumuyor.”

Bu sadece “a” harfinin “a” olduğunu bilmekle ilgili değil. Çocukların ayrıca harfin bir ses çıkardığını ve diğer harf sesleri bağlamında bu sesin değiştiğini bilmeleri gerekir. Kafiye yapmak çocukların bunu öğrenmesine yardımcı olur, ancak ebeveynleri dinlemek de kelimeleri fonetik olarak seslendirir.

En önemlisi, ebeveynler güçlü fiziksel ve fonetik temeller sağlarken okuma sürecini eğlenceli tutarsa, çoğu çocuk 3. sınıftan itibaren okumaya başlayacaktır. Ama sadece bu değil, onlar da okumayı sevecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu